21.09.2010

Paznokcie jak malowane

Kruche, łamliwe, rozdwajające się? To czas by zając się nimi iście po królewsku. Nie oszczędzaj na ich pielęgnacji bo dłonie to nieoceniona wizytówka każdego z nas.

Paznokcie niszczą się 10 razy szybciej niż skóra rąk. Dieta uboga w witaminy, nieprawidłowo wykonany manicure, niedostateczne nawilżanie dłoni, aż wreszcie kontakt z detergentami to najwięksi wrogowie płytki paznokciowej. Ale nasze urodowe pogotowie pozwoli wyjść cało z nie jednej opresji. Poniżej kilka najbardziej spotykanych „paznokciowych” problemów.

Swawolne skórki

Jak pielęgnować?
Niezbędne tutaj będą wszelkie kosmetyki do pielęgnacji skórek. Większość z nich zawiera w swoim składzie substancje nawilżające takie jak: oleje i pantenol. Kosmetyk należy nanieść na skórki na mniej więcej 10 minut, a następnie odsunąć je delikatnie patyczkiem.

W zaciszu domowego ogniska
Odżywka zmiękczająca. Dwie łyżki soku z ananasa zmieszaj z łyżką oliwy. Mocz paznokcie przez około 15 minut, następnie odsuń skórki i wetrzyj krem nawilżający.

Łamliwe płytki

Jak pielęgnować?
Płyny, olejki i odżywki w postaci emalii sprawdzą się tutaj najlepiej. Utwardzą, pogrubią i uodpornią na wszelkie uszkodzenia słabe płytki paznokciowe. Stosuj preparaty trzy razy w tygodniu. Podczas kuracji najlepiej obetnij paznokcie na krótko, szybciej się zregenerują.

W zaciszu domowego ogniska
Utwardzająca kąpiel. Łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką zimnej wody i gotuj na wolnym ogniu, do momentu powstania kleiku. Mocz w nim paznokcie przez 10 minut kilka razy w tygodniu.

Rozdwojone paznokcie

Jak pielęgnować?
Zawsze piłuj suche paznokcie, nigdy zaraz po kąpieli - są wtedy zbyt miękkie. Trzy razy w tygodniu stosuj odżywkę zapobiegającą rozdwajaniu. Zainwestuj z herbatkę ze skrzypu polnego, codziennie pity napar wzmocni paznokcie.

W zaciszu domowego ogniska
Wzmacniający tonik. Łyżkę kopru włoskiego zalej szklanką wrzątku i przykryj. Po ostudzeniu napar przecedź i nacieraj nim paznokcie.

Przebarwione płytki

Jak pielęgnować?
Zanim pomalujesz paznokcie na ciemny intensywny kolor pamiętaj aby je wcześniej zabezpieczyć tzw. bazą pod lakier. Zaopatrz się również  w preparat wybielający płytki.

W zaciszu domowego ogniska
Kuracja wybielająca płytki. Codziennie przecieraj paznokcie cząstką cytryny lub mocz je w świeżo wyciśniętym soku. Czas trwania kuracji obejmuje około trzech tygodni.

Artykuł opracowała dla was
Patrycja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie Wasze wpisy i ciepłe słowa. Chętnie przyjmę także konstruktywną krytykę ;)
Nie na wszystkie Wasze komentarze odpowiadam, ale wszystkie zawsze skrupulatnie czytam.
Jeśli macie pytania, uwagi - piszcie!