10.09.2010

Zęby białe jak śnieg

Chcesz olśniewać uśmiechem rodem z filmów Hollywood? Przeczytaj nasze sposoby na śnieżnobiałe zęby.

Biel naszych zębów zależy w głównej mierze od indywidualnych predyspozycji genetycznych każdego z nas. Jednak aby tą wrodzoną biel zatrzymać, warto pamiętać o pewnych zasadach dotyczących pielęgnacji zębów oraz o tym, czego należy unikać.

Prawidłowa higiena

Szkliwo, czyli warstwa mineralna ochraniająca zębinę, może zostać uszkodzone przez zbyt mocne szczotkowanie. Kupując szczoteczkę do zębów zwróć uwagę na to, by włosie było miękkie, a główka szczoteczki elastyczna. Myjąc zęby rób to delikatnie i z wyczuciem, nie szoruj zębów w poprzek, lecz wykonuj okrężne ruchy, zwracając również uwagę na dziąsła, których masaż poprawia ukrwienie, dzięki czemu pozostają zdrowe. Myjąc zęby ustawiaj szczoteczkę pod różnym kątem, po to by dotrzeć do wszystkich, także trudno dostępnych miejsc.

Wrogowie bieli

Jeśli chcesz utrzymać biel swoich zębów na dłużej, ogranicz spożycie kawy, herbaty (również tej zielonej), czerwonego wina, słodkich napojów gazowanych i cytrusów.

Nie szczotkuj zębów zaraz po spożyciu coca-coli czy podobnych napojów! Szkliwo osłabione po wypiciu takiego płynu zostaje dodatkowo uszkodzone mechanicznie przez szczotkowanie.

Metody wybielania

Do łagodnego rozjaśnienia uśmiechu można wykorzystać sodę spożywczą. Wysyp na szczoteczkę odrobinę sody i szczotkuj w ten sposób zęby raz w tygodniu – powinno to dać całkiem dobre efekty. Należy jednak robić to bardzo umiejętnie, w przeciwnym wypadku może dojść do nadwrażliwości zębów.

Bardzo popularne stały się ostatnio paski wybielające, które zawierają substancje wykorzystywane w profesjonalnych gabinetach, jednak w mniejszej ilości. Są one dość skuteczne, a efekt utrzymuje się około 4-6 miesięcy.

Ostrożnie z pastami wybielającymi, ponieważ mają one silne właściwości ścierające i zbyt częste ich stosowanie może prowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów.

Specjalistyczne wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych należy oczywiście do najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych, jednak koszt takiego zabiegu może niektórych odstraszać, a taki zabieg mimo wszystko wpływa na osłabienie szkliwa zęba, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu unikanie spożycia wcześniej wymienionych produktów spożywczych.

Artykuł przygotowała dla Was
Ela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie Wasze wpisy i ciepłe słowa. Chętnie przyjmę także konstruktywną krytykę ;)
Nie na wszystkie Wasze komentarze odpowiadam, ale wszystkie zawsze skrupulatnie czytam.
Jeśli macie pytania, uwagi - piszcie!