16.07.2010

Zabezpiecz się przed promieniami słonecznymi

Pięknie opalone ciało dodaje urody, to fakt. Ale słońce ma bardzo szkodliwy wpływ na naszą skórę, przyspiesza jego starzenie się, a w cięższych przypadkach może być przyczyną nowotworów.

Dlatego pamiętajcie o tym, by zabezpieczać swoją skórę przed promieniami słonecznymi. I nie mówię tylko o smarowaniu się balsamem z filtrem, kiedy jedziecie nad jezioro żeby się poopalać. Nawet przebywając w mieście, czy robiąc zakupy czy idąc na spacer, jesteśmy narażone na oddziaływanie promieniowania słonecznego.

Najbardziej niebezpieczne są promienie w godzinach od 11.00 do 15.00. Wychodząc w tych godzinach z domu, powinnaś ubierać lekkie, jasne ubrania odbijające światło, a na nos zakładać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.

No i oczywiście nie można zapomnieć o kremie czy balsamie z filtrem UV. Dobierz sobie poziom ochrony w zależności od rodzaju twojej skóry. Im skóra jaśniejsza tym faktor powinien być wyższy.
Istnieje przekonanie, że skóra posmarowana balsamem z filtrem wolniej się opala. To tylko wrażenie. Ponieważ skóra nie zabezpieczona przed promieniami słonecznymi szybciej się zaczerwienia podczas opalania, dlatego wydaje nam się, że szybciej nabiera koloru. Nie dajcie się zmylić. Opalenizna z użyciem filtrów nabiera od razu złocistego koloru i dłużej się utrzymuje.

Skutki zbyt długiego przebywania na słońcu:
  • zmarszczki – mogą powstać nowe lub pogłębić się już istniejące,
  • przebarwienia i piegi – przeważnie pojawiają się na twarzy, szyi i dekolcie, a ich usuniecie wymaga użycia specjalnych kremów wybielających, które też nie zawsze są bezpieczne dla skóry,
  • trądzik – o ile krótka ekspozycja na promienie słoneczne przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych, to zbyt długie smażenie się pobudza pracę gruczołów łojowych a tym samym nasilenie objawów trądziku,
  • popękane naczynka – często pojawiają się pod wpływem poparzeń słonecznych, są trudne do ukrycia pod makijażem,
  • rozszerzone pory – wyglądają po prostu nieestetycznie,
  • zwiotczenie skóry – może się pojawiać już po 25 roku życia, zmniejszenie napięcia skóry pojawia się głównie na szyi, dekolcie i brzuchu,
  • zmiany rakowe – chyba nie trzeba komentować.

Artykuł przygotowała dla Was
Ela

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie Wasze wpisy i ciepłe słowa. Chętnie przyjmę także konstruktywną krytykę ;)
Nie na wszystkie Wasze komentarze odpowiadam, ale wszystkie zawsze skrupulatnie czytam.
Jeśli macie pytania, uwagi - piszcie!